30 minut dziennie albo 150 minut w tygodniu — tyle zgodnie z zaleceniami WHO wynosi niezbędna dawka ruchu, jaką powinny sobie zapewnić osoby dorosłe, aby zachować zdrowie. A ile minut ruchu dziennie potrzeba, aby poprawić samopoczucie psychiczne? Z badań ASICS State of Mind wynika, że dokładnie 15 minut i 9 sekund. 

Aktywność fizyczna a stan umysłu

Badanie ASICS State of Mind, w którym udział wzięło 37 000 uczestników i uczestniczek z 16 krajów na całym świecie (Polska nie została objęta badaniem), wykazało wyraźną zależność między poziomem aktywności fizycznej a samopoczuciem psychicznym. Przeanalizowano poziom aktywności fizycznej oraz obliczano wskaźnik State of Mind, na który składały się odczucia takie jak między innymi poziom zadowolenia, skupienia, odprężenia i energii czy pewność siebie.

Badani szacowali, że aby odczuć pozytywny wpływ aktywności na samopoczucie, należy ćwiczyć przez około 30 minut dziennie. Wyniki wskazują jednak, że aby poczuć się lepiej, wystarczy już połowa tego czasu — dokładnie 15:09. Osoby uprawiające aktywność fizyczną przez więcej niż 150 minut tygodniowo osiągały średni wynik State of Mind na poziomie 68/100, natomiast osoby nieaktywne, zażywające ruchu przez średnio poniżej 30 minut tygodniowo — już jedynie 56/100. 

Kto jest bardziej aktywny?

Spośród przebadanych krajów najbardziej aktywni są obywatele Hiszpanii (67%), a najmniej Włosi (29%). Najczęściej wybieranym rodzajem aktywności są spacery, bieganie i treningi cardio lub jazda na rowerze. Analizie poddano również takie czynniki jak płeć czy wiek. Bardziej aktywni są z reguły mężczyźni — we wszystkich krajach z wyjątkiem Tajlandii i Holandii, gdzie poziom aktywności kobiet i mężczyzn był porównywalny. Niepokojące jest to, że poziom aktywności fizycznej spada z pokolenia na pokolenie. Osoby w wieku 18–24 lat ruszają się średnio o niemal godzinę tygodniowo mniej niż osoby w wieku 57 lat i starsze. Poziom aktywności przedstawicieli różnych pokoleń przekładał się właśnie na samopoczucie — osoby z pokolenia boomersów i starsze (54% osób aktywnych) osiągały średni wynik 67/100, zaś pokolenie Z (zaledwie 45% osób aktywnych) — jedynie 59/100. Średni wynik dla całej populacji wyniósł 64/100 przy średnim poziomie aktywności 150 minut tygodniowo.

Do dzieła!

Wiemy, że ruch jest niezbędny do zachowania zdrowia, a siedzący tryb życia odbija się na nim negatywnie. Okazuje się ponadto, że już niewielka ilość ruchu — w zasadzie niezależnie od rodzaju aktywności czy sportu — przynosi pozytywne skutki dla naszego samopoczucia. To kolejna zaleta ruchu, która powinna przekonać nas do tego, że warto wskoczyć na rower, wyjść pobiegać czy choćby wybrać spacer zamiast samochodu, zwłaszcza gdy przez większość dnia siedzimy. Do dzieła!


Źródła:
https://worldathletics.org/be-active/performance/state-mind-study-asics-positive-impact-movement-mental-health
https://www.asics.com/pl/pl-pl/mk/smsb-state-of-mind-index-global-results