Otwartą jesienią 2021 roku restaurację Nine’s, której współwłaścicielem jest Robert Lewandowski, można opisać w kilku słowach: sportowe emocje i pyszne jedzenie. Obok tradycyjnych potraw, w każdej kategorii dań znajdziemy opcje roślinne. Za konceptem roślinnego menu stoi niezwykle zdolny szef kuchni i ambasador Chefs for Change, Tadeusz Müller. 

Świątynia sportu w sercu Browarów Warszawskich

Nine’s znajduje się w sercu Browarów Warszawskich. Na czterech piętrach XIX-wiecznej warzelni mieści się restauracja, Sports Bar i przestrzeń eventowa z prawdziwymi trybunami. Miejsce jest przesiąknięte duchem sportu – znajdziemy tu mnóstwo gadżetów i eksponatów, na widok których serce niejednego kibica zabije mocniej, między innymi kolce Ireny Szewińskiej, narty Kamila Stocha czy medale siatkarzy z Mistrzostw Świata. Na każdym z pięter umieszczono liczne ekrany, na których odwiedzający lokal mogą śledzić aktualne wydarzenia sportowe. 

Dania roślinne w Nine’s

Odwiedziliśmy Nine’s, żeby sprawdzić, co dobrego i roślinnego można znaleźć w menu. Nasze serca skradły w szczególności quesadilla podawana z roślinnym mac’n’cheese oraz Purple Healthy Bowl – bogate w antocyjany i antyoksydanty połączenie komosy ryżowej z fasolą bycok, fioletowym batatem, rzepą arbuzową, kalafiorem i chrupkim, roślinnym Qurczakiem, podawane z purpurowym dressingiem tahini.


Za koncept roślinnego menu odpowiada Tadeusz Müller, znany z kreatywności szef kuchni i ambasador akcji Chefs for Change. Tadeusz wyróżnia z pewnością to, jak dużą wagę przywiązuje do odżywczości dań i tego, by były zdrowe. Jako kreator karty roślinnej w Nine’s zadbał o to, aby pożywnych dań roślinnych nie zabrakło w żadnej z kategorii dań – przystawek, dań głównych i deserów. 

Na miejscu powstaje też mleko migdałowe w trzech odsłonach, które można pić samodzielnie (na przykład w szotach!), ale też jako dodatek do ciepłych napojów (na przykład kawy), stanowi też bazę do mlecznych koktajli. Wizytówką restauracji są wypiekane na miejscu pretzle w kształcie – a jakże – dziewiątki, a w Sports Barze podawane są kalafiorowe wingsy z dziewięcioma różnymi sosami. 

Dla kogo są dania roślinne?

Dania roślinne w Nine’s to bynajmniej nie przypadek. Jak przyznaje właściciel restauracji i prezes zarządu Jacek Trybuchowski, od początku miały stanowić integralną część karty. Docelowo ma to być 40% menu. Ta decyzja jest zgodna z obserwowanymi trendami: z raportu „Kuchnia roślinna w Polsce”, przeprowadzonego na zlecenie Pyszne.pl wynika, że po dania w 100% roślinne przynajmniej od czasu do czasu sięga ponad połowa Polek i Polaków. Według wspomnianego badania 32% badanych jada roślinnie między innymi w restauracjach. Do roślinnego jedzenia najczęściej przekonują względy zdrowotne oraz smak (odpowiednio 73% i 56% badanych).

Od 2018 roku RoślinnieJemy organizuje plebiscyt na Najlepszy Roślinny Produkt Roku i coraz trudniej jest wybrać kandydatów spośród produktów i marek dostępnych na rynku. Zainteresowanie zarówno ze strony konsumentów, jak i nominowanych marek jest z roku na rok coraz większe. Do 16 stycznia do północy można oddawać głosy w takich kategoriach, jak najlepszy roślinny produkt, Roślinny Game Changer, najlepszy roślinny debiut gastronomiczny i najlepsza nowa marka roślinna. Wśród nominowanych do nagrody za najlepszy roślinny debiut gastronomiczny 2021 znajduje się również karta roślinna w Nine’s.

Wszystko wskazuje na to, że boom na kuchnię roślinną to nie jest chwilowa moda, a zainteresowanie produktami roślinnymi oraz ich udział w rynku będą nadal rosły. Dobrze jest widzieć, że znane i popularne miejsca dostrzegają i promują ten trend – a Nine’s zdecydowanie robi to dobrze!